Millal ja kuidas õpetada lapsele küberturvalisust?

Collapse
X
 
  • Aeg
  • Show
Puhasta kõik
uued postitused
  • root
    Huviline
    • Oct 2021
    • 318

    Millal ja kuidas õpetada lapsele küberturvalisust?


    Turvaline internetikasutus on nutiseadmega toimetamisel A ja O

    Kohe on käes lasteaedade ja koolilõppude pidustused. Sellega seoses tekib küsimus, et mida lapsele ja noorele kinkida? Kas ehk oleks õige aeg soetada oma kooliminejale tema esimene mobiiltelefon või värskendada koolilõpetaja olemasolevat mudelit?

    Igaühel on erinev kasvatusstiil ja kui lapsed kasvavad digiajastul, mõjutab tehnoloogia kahtlemata vanemate otsuseid ka kingituste tegemisel. Internetiga ühendatud (esimese) nutiseadme hankimine lapsele ja noorele on tohutu pöördepunkt, sest see annab talle juurdepääsu kogu digimaailmale – nii heale kui ka halvale.

    Ei ole tõenäoliselt ühtegi lapsevanemat, kes ei mõtleks kasvõi korraks, et kuidas seejuures garanteerida küberturvalisus lastele. Turvaline internetikasutus on nutiseadmega toimetamisel A ja O.

    Laste küberturvalisuse oht paneb mõtlema iga lapsevanema

    Kuigi laste küberturvalisus võib olla suur takistus paljudele vanematele nutiseadme soetamisel, ei saa seda lõputult edasi lükata. On ju neil suur soov olla kursis sellega, kus laps liigub, millal koju jõuab, kaua trenn veel kestab või kasvõi eesootaval pikal suvevaheajal küsida, kas kõht on täis ja kas ta tahaks keset kiiret tööpäeva siiski ema või isaga korra ujuma minna?

    Järgnevalt uurimegi veidi lähemalt, kuidas tagada küberturvalisus lastele igas eas.

    Õpeta lapsele küberturvalisust juba varakult

    Lapsevanemate jaoks on väga sage küsimus – millal oleks õige aeg anda lapse kätte nutitelefon?

    Pole mingi saladus, et tänapäeval saavad nutiseadmed kätte juba päris pisikesed. Olgu selleks siis vajadus korraks pakkuda lapsele tegevust, et ema saaks kasvõi kiirelt duši all käia või tähelepanu hajutada ebameeldiva süsti tegemise ajal.

    Üks olulisemaid põhjusi küberturvalise alase hariduse andmiseks juba väga noores eas on meie maailma (eba)turvalisus. Aastakümneid pärast interneti ja nutikate seadmete loomist on paljudel inimestel endiselt puudu elementaarsetest teadmistest interneti ja tehnoloogia ohutusest. See tuleneb laste küberturvalisuse hariduse puudumisest, kuid meie – vanemad, õpetajad, tehnoloogia tootjad ja müüjad – saame seda probleemi muuta!

    Küberrünnakud on üks kiiremini kasvavaid kuritegusid. Noored on tavaliselt selliste rünnakute suhtes kõige haavatavamad. Kuid kui tutvustame lastele, kuidas targalt internetis käia, on võimalus need interneti ohud lastele minimeerida. Seega on oluline, et räägiksime lastele küberturvalisusest juba varases eas. Nii nagu õpetame neid võõrastega mitte rääkima ja enne tänava ületamist mõlemale poole vaatama, võiks ka turvaline internetikasutus olla üks põhipunktidest juba noores eas.

    Lapse esimesed sammud internetis

    Nagu ennist öeldud, on oluline, et räägiksid oma lapsele küberturvalisusest. Näita üles huvi selle vastu, mida ta võrgus teeb. Sealhulgas teaksid lehekülgi, millele ta juurde pääseb ja kellega laps võrgus suhtleb. Oma lapsega vesteldes saad arutada eakohaseid põhireegleid – kui palju aega ta võrgus erinevate asjadega tegeleda võib ja milliseid mänge ja rakendusi on sobilik kasutada. Kuid ka seda, et mis sinu lapsele võrgus olemise juures meeldib ja mis mitte.

    Samuti peaksid kaaluma eakohase vanemliku järelevalve seadistamist ja ülevaatamist. See on kiire ja tõhus vahend kuidas tagada lapsele turvalisus internetis. Elisal on selleks loodud Netivalvur, mis on väga kasulik ka lapsevanematele. Lapsed tekitavad teadmatusest suuri arveid kasvõi siis, kui nad klikivad kahtlastele linkidele lootuses huvitavat mängu avada. Netivalvur aitab selliseid apsakaid vältida. Ka limiiditeenus Stopp on mõeldud just selliste suurte arvete tekkimise takistamiseks.

    Millised on peamised interneti ohud lastele?

    Enne, kui üldse probleemid tekivad räägi talle, et sa oled alati olemas, kui tal on küsimusi või olukordi, mis teda hirmutavad seoses internetiga. Oluline on rõhutada, et kui laps tunneb, et turvalisus internetis on tema jaoks ohus, ei hoiaks ta seda tunnet endaga.

    Samuti anna talle teada, et internetis on toredad keskkonnad, kuhu saab samuti oma muredega pöörduda, kui ema/isa/õpetajaga kohe suhelda ei soovi. Näiteks Lasteabi chat, Veebipolitseid ja Sova Chat lastele ja noortele, kes on oma murega üksi jäänud.

    Kindlasti ütle ka seda, et kui keegi saadab talle ähvardusi või halbu pilte, et ta ei kustutaks selliseid sõnumeid. Selle asemel tuleks teha kohe screenshot! Siis on hiljem võimalus tõendada selle pahalase tegusid.

    Aga millised ohud internetis siis ähvardavad? Kahjuks on neid ohte päris palju, kuid järgnevalt toome välja peamised, millega oleme ise lapsevanematega suheldes ja internetiturvalisuse loenguid andes kuulnud ja kokku puutunud.

    Laps näeb internetis solvavaid pilte ja sõnumeid

    See on väga tavaline internetis varitsev oht. Sotsiaalmeediaplatvormide algoritmid „söödavad“ kasutajatele pidevalt ette sisu, mis nende arvates kasutajale kõige rohkem huvi pakuks. Seeläbi jõuab nii laps, noor, kui ka täiskasvanu, sisuni, mida ta üldse ei ole plaaninud või soovinud näha. Siia alla läheb kõik, alates ropult parodeeritud Teletupsudest kuni konkreetse pornotööstuse ja vägivallani välja.

    Võõrad, kes soovivad lastega tutvust teha

    Aina rohkem on kuulda, et täiesti võõrad inimesed tülitavad järjest nooremaid lapsi. Räägi kindlasti oma lapsega, et ta ei saa mitte kunagi kindel olla, kas see inimene, kes tutvustab end, kui 15-aastane noor kutt ei ole tegelikult 70-aastane halbade kavatsustega mees.

    Küberkiusamine

    See on koolikiusamise vorm, kus kasutatakse digitehnoloogiat. Kui keegi ütleb lapsele korra, et „Sa oled nõme!“ ei ole tegemist küberkiusamisega. Kui aga selliseid ähvardavaid ja õelaid sõnumeid saadetakse korduvalt, saab öelda, et tegemist on küberkiusamisega. Jälgi siin kindlasti algset nõuannet screenshoti tegemise kohta.

    Libakontod

    Selline identiteedivargus on küberturvalisuses väga levinud viis. Sinna pannakse tavaliselt üles halvustavat, ebaõiget, tihti ka ebatsensuurset informatsiooni või võetakse üle kiustava konto. Kahjuks on selline interneti oht lastele ka Eestis üha levinum. Libakontod TikTokis ja Instagramis on saanud üsna igapäevaseks neile, kes tegelevad küberturvalisusest rääkimisega.

    Internet võib lastele kujutada tõsist küberturvalisuse ohtu. Kuid see võib avada neile ka imelisi uksi, millest eelmised põlvkonnad ei osanud unistadagi. Aidake tagada oma lastele küberturvalisus, et nad kogeksid võrgumaailma rõõme ja võimalusi ning väldiksid selle ohte. Olge teadlikud. Olge valvad. Kuid ennekõike osalege aktiivselt oma laste digi- ja igapäevaelus ning suhelge avatult!



    Allikas: geenius.ee

Töötlen...